WISC-4 Çocuk Zeka Testi (IQ Testi)


WISC-4 zeka testi (IQ Testi), 6 yaş ile 16 yaş arasındaki çocukların zihinsel becerilerini ölçmeye yarar. Bir başka deyişle test çocukların bilişsel işlevlerini kapsamlı bir şekilde değerlendiren zekâ testidir. Özellikle WISC-4 çocuğun güçlü ve zayıf zihinsel becerileri hakkında ipuçları sunmaktadır. Ayrıca doğru eğitim ve tedavi programını belirlemede son derece faydalı olmaktadır.

Böylece güçlü ve zayıf yönlerin belirlenmesiyle birlikte güçlü becerileri daha ileriye taşınmaktadır. Bu zeka testi ile zayıf becerileri geliştirmek mümkün olmaktadır. WISC-4 zeka testi sonuçları klinik bulgularla bir arada değerlendirilmektedir. Özel öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, zihinsel yetersizlik veya üstün yeteneklilik gibi konularda tanı konmasına destek olur. WISC-4, çocuğun zihinsel faaliyetlerinin yaşıtlarının ne kadar gerisinde veya ilerisinde olduğuna dair bilgi edinmemize olanak sağlar.

WISC-4 IQ Testi
WISC-4 IQ Testi

Üstün zeka seviyesine sahip çocuklar üzerinde farkındalık oluşturur. Zayıf zihinsel beceriler tespit edilen çocuklarda ise vakit kaybetmeden çocuğa uygun destek programlarının hazırlanmasına olanak sağlar. Zayıf zihinsel becerilere sahip çocuklar için geliştirilmiş Neurosound Algı ve Dikkat geliştirme programını ailelere önermekteyiz.

WISC-4, 15 alt testten oluşmaktadır. Bunlardan 5’i yedek alt testtir. Temel testlerin bazı sebeplerle uygulanamadığı durumlar için kullanılmaktadır. Her çocuğa toplam 10 alt test uygulamaktadır. Uygulama süresi ortalama 90 ile 120 dakika arasıdır. Ayrıca çocuğun yaşına, becerisine, dikkat düzeyine göre bu süre farklılık gösterir.

WISC-4 testi 2003 yılında ABD’de geliştirilmiştir. Bu testin Türkiye’de geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları 2013 yılında tamamlanmıştır. Sonuçta en güncel çocuk ve ergen zekâ ölçeği olma özelliği taşımaktadır.

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bu testi sadece Türk Psikologlar Derneği tarafından gerçekleştirilen eğitim ve süpervizyon sonrasında WISC-4 uygulayıcı sertifikasını almaya hak kazanan psikologlar uygulayabilmektedir.