Gıda Bağımlılığı ve Kilo Verme

Gıda bağımlılığı ve neticesinde kilo vermede zorlanma alt sebeplerinden biri psikolojimiz olduğunu biliyor musunuz? Bağımlılık deyince aklımıza gelenler genelde alkol, uyuşturucu, sigaradır. Sürekli yemek yemenin bağımlılık olarak adlandırılacağı birçoğumuzun aklına gelmemiştir.  Fiziksel olarak rahatsız hissedecek şekilde normalden daha fazla yemek yeme durumu yeme bozukluğunun, gıda bağımlılığının en yaygın görülen şeklidir.

Yemek yemenin hemen arkasından pişmanlık hissetme, vicdan azabı, suçluluk duygusu görülebilmektedir. Gıda bağımlılığında alınan kalorilerden kurtulma isteği; kişinin obez olmaktan veya daha fazla kilo almaktan korkmasındandır. Kişiler gün içerisinde gece de dahil açlık hissetmemesine rağmen ciddi miktarda yemek yemektedir.

Strese bağlı yemek yeme durumlarında uyuyamama nedeniyle kişi kendini yemek yemeye vermektedir. Bu durumda gıda bağımlısı olan kişilerin kendilerini rahatlatma yöntemidir. Gıda bağımlısı olan kişiler vücutlarına zarar verdiklerini bildikleri ve kilo almaya devam ettikleri halde yemeye devam ederler. Özellikle stresli olunan dönemlerde bir çeşit yemeği takıntılı şekilde tüketiyor olabilirler.

Ve beraberinde alınan kilolar…

Kilo vermek istiyorum fakat her defasında zor olduğunu düşünenler için psikolojik alt yapının düzeltilmesi süreci kolaylaştırdığını unutmayınız. Kısacası; aç değilken bile yeme ihtiyacının olması veya doyma kavramının olmaması gıda bağımlısı olmanın göstergesidir. Diğer bağımlılıklarda olduğu gibi gıda bağımlılığında da  kişinin hayatı bedensel, ruhsal, sosyal açıdan olumsuz etkilenir.

Gıda Bağımlılığı
Gıda Bağımlılığı

Neler Yapılabilir?

Bu noktada psikolog veya psikyatrist desteği son derece önemlidir. Altta yatan duygusal, fiziksel ve psikolojik nedenleri baz alarak çok boyutlu olarak çalışılmalıdır. Çözüm odaklı terapi, bilişsel davranışçı terapi, travma terapisi yöntemleri birer yöntem olabilir.

Merkezimizde uygulanan Bach çiçekleri terapisi ile, psikoloji alt tabanlı yemek yeme isteği azalır yada tamamen ortadan kalkabilir. Uzman Psikolog desteği ile uygulanan neowellness terapisi; ruhsal dengelenme ve gıda bağımlılığı seansları ile gıda bağımlılıklarından kurtulup, diyet yapıyor hissi yaşamadan kalıcı zayıflama sağlanabilir. Ayrıca mental olarak rahatlama sunun neowellness terapi yöntemi kilo vermedeki motivasyonu en üst seviyeye çıkaracaktır. Sizde gıda bağımlılığından kurtulmak için çaba sarf ediyorsanız merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz